Notice: Undefined offset: 4 in E:\htdocs\new\includes\controllers\components\GeneralComponent.component.php on line 251
Зареждам...
Диагностика, профилактика и ремонт на концертния орган във ФКЦ - Варна
14.07.2021
концертен орган ФКЦ-Варна Концертен орган "Шуке" - Потсдам, Германия
3 мануала, Setzer комбинация, 53 регистъра, 3890 тръби

в зала 1 на Фестивален и конгресен център - Варна


Ремонт на концертния орган в зала 1 на ФКЦ с неоценимата помощ на Росен Драганов и Боян Бъчваров.
Предстои демонтаж на всички тръби, почистване, интониране и настройка.




Боян Бъчваров е роден през 1970 г. във Варна. Завършва Средното музикално училище "Д. Христов" (Варна) в класа по пиано на Мария Гинева, а по-късно Московската държавна консерватория в класа на проф. Михаил Воскресенски. Носител е на първи награди на Националния конкурс "Св. Обретенов" в Провадия (1982), на Международния конкурс за пианисти "Мария Каналс" в Барселона (1986), както и на други награди от конкурси в България, Италия и Португалия. Още като ученик участва в концертния живот на Варна. Изнасял е концерти в Берлин и други градове на Германия, а също и в Япония. През 1992 г. записва на клавесин V Бранденбургски концерт на Й.С. Бах заедно с Бранденбургския камерен оркестър (Германия). От 2005 г. свири на орган и изнася органови концерти - самостоятелни и съвместно, с оркестри като Варненската филхармония и оркестъра на Класик ФМ Радио.
Понастоящем работи като преподавател по пиано в Националното училище по изкуствата "Д. Христов" (Варна). Носител е на награда "Варна" за учител на годината за 2009 г. От края на 2013 г. Боян Бъчваров е и органист на Фестивалния и конгресен център.



Росен Драганов и пътят към неговата мечта – да построи първия изцяло български орган в света, който е факт и се намира в музея "Земята и хората".
"Идеята да построя орган се роди още в музикалното училище, когато се запознах с творчеството на Бах, Пахелбел, Букстехуде." – разказва Росен Драганов. – "Но това бяха смели мечти, които започнаха да придобиват някаква реалност едва в Музикалната академия. След като успях да изработя педална клавиатура (педалиера), проф. Нева Кръстева, в чийто клас по орган бях, ми позволи да поддържам инструмента в концертната зала като акордьор. И така започнах – най-напред свързах клавиатурата, на която се свири с крака, с рибарска корда към пианото, после изработих още една педалиера, захванах се и с направата на малък домашен орган."


 
МЕСЕЧЕН КАЛЕНДАР
Новини / виж всички